Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití webu a podpory našeho marketingového úsilí. Další informace naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Do spolupráce městských částí a investorů se promítne aktualizace metodiky i nový stavební zákon

Utváření příjemného a funkčního veřejného prostoru jde přirozeně ruku v ruce s výstavbou dalších stavebních projektů. Na tom, aby se v obcích a městech obyvatelům dobře žilo, musí spolupracovat obce i investoři, kteří do jejich území přichází. O hledání vhodných modelů spolupráce, výzvách kvůli zdražování ve stavebnictví i o změnách, které přinese nový stavební zákon, diskutovali v úterý 25. dubna zástupci Prahy, pražských městských částí i investorů na pracovním brunchi Městské části se inspirují, které pořádala platforma Chytré město a investor a Národní síť zdravých měst.

Kromě spolupráce je totiž nutné sdílení know-how a dobrých příkladů praxe pro řízení městských částí, měst a obcí a realizaci projektů na jejich území. Příklady kvalitního strategického plánování, projektů týkajících se životního prostředí i přístupu k participaci ukázali v první části programu představitelé samospráv a Národní sítě Zdravých měst.

Druhá část setkání se zaměřila na modely spolupráce mezi městskou částí a investorem. Nejvhodnější z nich hledali pro obnovu území bývalého Obchodního domu Prior v Modřanech zástupci Prahy 12. Jejich cílem bylo nabídnout takovou transformaci, která přinese užitek jak obyvatelům, tak městské části. Po zvážení několika možností zvítězila koncese. „Majetek tak zůstane v našem vlastnictví a současně máme kontrolu nad vývojem projektu,” přiblížil místostarosta MČ Praha-12 Petr Šula. Více najdete v prezentaci.

Metodika spoluúčasti investorů se dočká aktualizace

Na území hlavního města Praha upravuje od konce ledna 2022 vztah mezi městem a investory Metodika spoluúčasti investorů na rozvoji území hlavního města Prahy. Po více než roce platnosti dokumentu se připravují jeho úpravy na základě prvních zkušeností včetně změn zohledňujících inflaci. „Musíme si ale uvědomit, že metodika není lék ani náhrada, ale nástroj pro místa, kde lidé přibývají. Máme nějaké stavební náklady, soft cost náklady a další. Příjem developera z projektu může být nízký nebo záporný, příjem státu je jistý, ale příjem obce bývá záporný, protože dostavět školu nebo školku je zkrátka nutné,” uvedl náměstek pražského primátora Petr Hlaváček a pozval městské části a investory na seminář, který se bude konat 23. května. 

Metodika poskytuje městu i investorům základní rámec pro dohodu pro konkrétní projekty. Smlouvy o spolupráci, které z ní vychází, mají nyní charakter soukromoprávní závazné smlouvy. „Byla provedena řada právních analýz, podle nichž městu nic nebrání tyto smlouvy uzavírat a naopak investora k jejich uzavírání nikdo nemůže nutit. Nový stavební zákon ale některé pochyby, které se objevují, rozptýlí tím, že zavádí institut plánovacích veřejnoprávních smluv, které zároveň otevírají nové možnosti pro závazky, kterou si mezi sebou mohou samosprávy a developeři nastavit,” nastínil advokát Tomasz Heczko z kanceláře Frank Bold Advokáti, kteří se přimo podíleli na tvorbě pražské metodiky i na návrhu nového stavebního zákona. Novela zákona nyní prochází jednáním v Senátu, plně účinná by měla být od 1. července 2024.

Stavební projekty počítají s participací veřejnosti i komunitní energetikou

Nefinanční plnění ve smlouvách o spolupráci preferuje ve svých projektech developerská společnost Skanska Residential. Na setkání představil vedoucí právního oddělení Daniel Šimáně její konkrétní projekty, kde tento typ plnění využili. Příkladem je vícefázový projekt Skanska Residential, kde developer předá městské části mateřskou školu. 

Zajímavým projektem je Modřanský Cukrovar, o kterém zaznělo, že jde o jeden z nejlepších příkladů participace. „Participace má pro nás smysl především na začátku projektu, aby se lidé mohli reálně zapojit do připomínkování návrhů. Místo, kde se v Modřanech bude stavět, bylo dlouho nevyužité. Zkulturnili jsme je, teď je velmi živé a využívané, funguje tam cyklokavárna, opravna kol, v létě se tam dělají představení,” popsal Šimáně.

Na to, že kontribuce do území nejsou ve spolupráci mezi obcemi a developery zcela novým nástrojem, upozornil ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek. Varoval však před rostoucími náklady ve stavebnictví, přibývajícími pravidly pro nízkoemisnost budov a náročnými požadavky obcí, které mohou prodražit nebo zpomalit tempo výstavby.

Kadeřábek upozornil i na další proměnnou - komunitní energetiku. „Po schválení příslušné legislativy dostane spolupráce mezi investory a obcemi nový rozměr, protože budeme moci v rámci projektů zřizovat kogenerační stanice, fotovoltaické nebo dokonce větrné elektrárny a v rámci komunitní energetiky s obcí sdílet energie,”

Pusťte si audiozáznamy

Stáhněte si prezentace

>>> Petr Hlaváček, hlavní město Praha, Metodika spoluúčasti investorů na rozvoji území hl. m. Prahy

>>> Tomasz Heczko, Frank Bold Advokáti, Smlouvy o spolupráci obce a developera

>>> Daniel Šimáně, Skanska Residential, Investice do veřejného prostoru

>>> Petr Šula, MČ Praha 12, Prior – koncesní řízení

Platforma Chytré město a investor

Cílem platformy Chytré město a investor je sdílení know-how a dobré praxe samospráv a investorů v oblasti aktuálních modelů spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem. Klademe důraz na zelená a úsporná řešení včetně decentralizované výroby energií, boření mýtů a vyvracení stereotypů. Usilujeme o propojování stakeholderů s cílem vzájemně pochopit potřeby a požadavky všech stran. Setkání v Praze bylo první ze série, následovat budou v první polovině příštího roku diskuze v Brně, Ostravě a znovu také v Praze.

Chcete dostávat novinky z platformy Chytré město a investor?‍

ESG Přihlaste se k odběru newsletteru

< zpět na aktuality