Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití webu a podpory našeho marketingového úsilí. Další informace naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

První ročník Bold Future ukázal, že udržitelnost vede k efektivnímu byznysu

Myšlenka uspořádání velké konference o odpovědném podnikání, obnovitelné energetice a udržitelném stavitelství se ve Frank Bold na začátku roku 2022 zdála v postcovidově době smělá. S vývojem světových událostí ale dávala čím dál větší smysl. Transformace ekonomiky je nezbytná a bez sdílení know-how to nepůjde. Díky velké podpoře spolupořadatelů, partnerů i dalších zapojených institucí, jejichž seznam najdete na konci sborníku, a zapojení špičkových expertů i odborníků z praxe se nakonec smělý plán stal realitou. První ročník konference se konal 25. října 2022 v pražské Spojce a bylo to opravdu velké. 

První ročník v číslech

250+ diváků a návštěvníků

40+ expertních speakerů 

3 vystupující eurokomisaři

14 partnerských firem

10 prestižních záštit

6 odborných workshopů

12 hodin unikátního know-how

10 mediálních partnerů

70+ mediálních výstupů

Transformace ekonomiky, firem a státu

Zásadním tématem pro desítky expertů byly výzvy, kterým byznys v současné době čelí, a nutná transformace podnikání i fungování státu a samospráv do udržitelnější podoby. Klíčem je sdílení zkušeností. „Přechod k udržitelnosti, který začíná, už zdaleka není pouze ideologický, stává se nutností. Ukázala nám to válka na Ukrajině, když Rusko začalo manipulovat dodávky energií. Nutným a důležitým řešením se ukázaly obnovitelné zdroje energie. Udržitelnost se stává bezpečnostním i ekonomickým tématem,” řekl Pavel Franc, CEO expertní skupiny Frank Bold, která konferenci pořádala.

Česká vláda, místní obyvatelé i sféra byznysu k těmto tématům dosud přistupovali spíše skepticky, a proto je podle tehdejšího ministra pro EU Mikuláše Beka nyní Česko ve skluzu v aktivním přístupu k řešení klimatické krize o celých deset let. „Máme za sebou dekádu, kdy jsme pod záminkou toho, že nám přírodní podmínky v ČR nikdy nedovolí pokrývat sto procent energetických potřeb z obnovitelných zdrojů, pro jistotu nebudovali žádné. Ztráceli jsme čas ideologickými spory, které z pohledu zbytku Evropy vypadaly bizarně,” uvedl Bek, který celou konferenci Bold Future uvedl.

Přesto mohou už dnes některá města či investoři představit svoje projekty a kroky, které podnikají směrem k většímu využití obnovitelných zdrojů a řešení energetické krize. „Město ani stát to sám, bez vhledu a investic byznysového sektoru, nezvládne. V Brně jsme vytvořili systém pobídek pro spolupráci města a byznysu. Česká republika stojí před tím, aby dokázala významným způsobem proměnit přístup ke spotřebě energií v různých segmentech. I v tomto případě je proto nutný partnerský přístup pro spolupráci státu a soukromého sektoru,” řekl na konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík.

Podle Radka Špicara, místopředsedy Svazu průmyslu a obchodu, který vystoupil v panelové debatě o udržitelném podnikání, by však byl omyl domnívat se, že transformaci dosud velké firmy zcela ignorovaly. „Toto téma se v průmyslu neobjevilo až v souvislosti s válkou na Ukrajině. Už několik let nás k němu tlačí Evropská unie i snaha o úspory. Problém je ale v tom, že často neexistují nové technologie, které by firmy mohly využívat,” upřesnil.

ESG jako cesta k efektivitě a udržitelnosti

Jedním z hlavních témat konference byla nová ESG legislativa a povinnosti firem v oblasti reportování dat o udržitelnosti. Právě tato data jsou čím dál důležitější pro efektivnější management a získání financování. „Investoři, banky nebo velcí obchodní partneři mají určitá očekávání. Banka například nemusí firmě poskytnout dobré podmínky úvěru, pokud uvidí, že produkuje mimořádně vysoké emise a nemá smysluplný finanční plán pro modernizaci,“ přiblížil Filip Gregor, hlavní ESG expert ve Frank Bold, který se na vývoji EU standardů podílí přímo v Bruselu.

Zpět na úvodVšechny aktuality